Základní škola a mateřská škola Krušovice, okres Rakovník |
||
Provozní řád mateřské školy |
||
Č. jednací: 3 /2019 |
Platnost ode dne: 4. 1. 2018 |
Účinnost od: 7. 1. 2019 |
Spisový znak: |
Skartační znak: A5 |
Typ MŠ: celodenní s pravidelným provozem
Kapacita mateřské školy: 20 dětí (+ 4 na výjimku)
Provozní doba školy: 6, 00 – 16, 00 hodin
Režimové požadavky
Režim dne je možné pružně přizpůsobovat aktuálním potřebám dětí. V mateřské škole je dostatečně dbáno na soukromí dětí, pokud mají potřebu uchýlit se do klidného koutku a neúčastnit se společných činností, je jim to umožněno.
a) Nástup dětí: dle potřeb rodičů, pozdější příchody (po 8,00 hod.) předem hlásit, rodiče jsou povinni dovést dítě do třídy a osobně ho předat učitelce. Při vstupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuálně přizpůsobený adaptační režim.
b) Spontánní hry: od příchodu dětí do pobytu venku a po odpoledním odpočinku – probíhají celý den, prolínají se činnostmi řízenými učitelkou ve vyváženém poměru se zřetelem na individuální potřeby dětí.
c) Didakticky cílené činnosti (činnosti řízené pedagogem): probíhají v průběhu celého dne formou individuální, skupinové či kolektivní práce učitelek s dětmi, vycházejí z potřeb a zájmů dětí.
d) Pohybové aktivity:
- denně zdravotně zaměřená cvičení (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační) a pohybové hry
- průběžně pohybové chvilky a hudebně pohybové činnosti
- 1x týdně didakticky cílené pohybové činnosti
- denně dostatečné zařazování pohybu při spontánních hrách a pobytu venku
- pro pohybové chvilky děti využívají také školní tělocvičnu
e) Pobyt venku: minimálně 2 hodiny denně (dle počasí) – dopoledne 10 – 12 hodin, odpoledne po odpočinku do odchodu dětí domů. V letních měsících se činnosti přesouvají co nejvíce ven. Pobyt venku se neuskutečňuje při mrazu pod –10°C, při silném větru, dešti a při inverzích.
Pozemek k pobytu venku: využíváme školní zahradu, denně vycházky obcí nebo do lesa.
Údržba školní zahrady: podle potřeby sekání trávníků (pracovníci OÚ), zakrývání pískoviště, v létě dle potřeby úprava (kropení) písku v pískovišti.
Způsob využití pobytu venku: spontánní i řízené činnosti vždy s poznávacím cílem a pohybovou aktivitou.
f) Odpočinek, spánek: vychází z individuálních potřeb dětí, po obědě odpočívají všechny děti při čtení pohádky, poté děti s nižší potřebou spánku vstávají, učitelka jim nabídne náhradní aktivity ( klidné hry) ve třídě. Lehátka máme nastálo rozložená v ložnici, označená značkami dětí. Některá lehátka rozkládáme dle potřeby na spaní ve třídě. Po odpočinku si ml.děti s pomocí učitelky, starší samostatně, urovnají pokrývku a pověsí (rozloží na lehátku) pyžamo.
g) Stravování:
- vlastní strava připravená ve školní kuchyni
- svačiny se podávají v době od 9 hodin ve školní jídelně, odpoledne od 14,30 hodin –ve třídě mat. školy, st. děti rozdají kuchařkami připravenou svačinu, po svačině odnáší nádobí na místo k tomu určené
- obědy se vydávají od 12,00 do 12,30 hodin, polévky nalévají z připravených mís učitelky, hlavní jídlo na talíře připravuje kuchařka, dítě má právo si žádat o množství, při obědě používají dle možností příbory, po obědě si po sobě uklidí nádobí, všichni zaměstnanci vedou děti k samostatnosti, malým dětem pomáhá dle potřeby učitelka. Zákaz vstupu do jídelny MŠ platí pro všechny cizí osoby.
h) Pitný režim: děti mají celý den k dispozici ve třídě tekutiny v konvici, ze které si mohou samy nalévat (zajišťují učitelky MŠ), a své hrnečky. Učitelky vedou děti k pití, konvice doplňuje učitelka vždy dle potřeby. Nápoje se obměňují – čaje, ovocné šťávy, minerálky.
Zdravotní a hygienické požadavky
- pravidelné větrání tříd
- dostatečný pobyt venku
- kontrola vhodného oblečení dětí v MŠ i mimo MŠ
- ochrana před osluněním a narušením zrakové pohody je zajištěna žaluziemi
- ve třídě je umístěn vnitřní teploměr, v kabinetu MŠ venkovní teploměr; kontrola teploty vzduchu je prováděna průběžně učitelkami
Režim manipulace s prádlem
- prací a sušení prádla v sušičce je prováděno mimo prostory mateřské školy
- ručníky se mění 1x týdně nebo dle potřeby častěji
- ložní prádlo se mění 1x za tři týdny nebo dle potřeby
- špinavé ručníky a ložní prádlo se odnáší v igelitových obalech a z nich se ihned vloží do pračky. Teprve poté se navléká čisté ložní povlečení. Manipulace s prádlem je prováděna v době, kdy v místnostech nepobývají děti. Špinavé a čisté prádlo se nesmí křížit. Po vyprání se prádlo suší v sušičce. Čisté prádlo se ukládá do uzavíratelné skříně, která se pravidelně větrá.
k) úklid a desinfekce provádí uklízečka dle náplně práce
V Krušovicích dne 4. 1. 2019 Mgr. Lenka Vernerová, ředitelka