Zahraniční stáže

Patříme mezi několik málo středních škol v ČR, které získaly velmi cennou akreditaci Erasmus

S nápadem začít organizovat zahraniční stáže přišla poprvé ředitelka školy Ivana Zemanová. Se svojí asistentkou Renatou Javůrkovou správně odhadly, jak kladný dopad spolupráce se zahraničními organizacemi bude mít na vzrůst úrovně školy a na posílení jejího dobrého jména. A tak ještě s kolegyní Evou Krátkou vytvořily pracovní tým, jehož úkolem bylo nápad zrealizovat. Uskutečnění prvních stáží v roce 2015 předcházela spoustu hodin strávených za počítačem a spousta odeslaných mailů. Nejsložitější byla asi fáze nalezení prvního zahraničního partnera. Být známou školou z Prahy (geografické znalosti cizinců o naší zemi se mnohdy omezují na Prahu), začínalo by se nám určitě mnohem lépe. Obávaly jsme se, že litomyšlské škole někde z Východních Čech nebude nikdo příliš nedůvěřovat. Přesto se našel první odvážlivec, ADC College v Anglii, který na naši nabídku zareagoval a vyzval nás ke spolupráci. Nápad tedy dostal reálnou podobu a do Londýna jsme v onom roce vyslali skupinu deseti studentů.

V dalším roce jsme navázali spolupráci s rakouským partnerem Mozarthaus Vienna. Desítka děvčat dostala příležitost poznávat atmosféru Vídně, seznamovat se se zdejším multikulturním pracovním prostředím. A okruh partnerů se postupně rozšiřoval. Nejprve o milánského partnera Evolvo, následoval partner Bamos ze Španělska.

Na konci roku 2019 se v Číně objevil koronavirus, v Evropě první případy nákazy oznámila Francie v pátek 24. ledna 2020, V České republice se první tři případy objevily 1. března 2020. Na poslední chvíli jsme museli zrušit plánované stáže v Itálii a netušili jsme, kdy se nám je podaří zase zrealizovat. Epidemie sice zasáhla společnost nevídaným způsobem, přesto, nebo právě proto, jsme se snažili maximálně spojit své síly a zachovat si pozitivní energii, abychom se s danou situací co nejlépe vyrovnali. A tak jsme do toho zase šli, sice trochu s obavou, zda to vyjde, ale kdo neriskuje, nic nevyhraje. Se zahraničním partnerem jsme vyjednali změnu termínu, a tak skupina vybraných studentů o stáž v Itálii nakonec nepřišla.

Díky předchozím úspěšným projektům jsme se rozhodli podat žádost o akreditaci programu Erasmus+, což bylo hodně administrativně i časově náročné. Museli jsme sestavit Plán Erasmus na roky 2021-2027, ve kterém jsme představili jednotlivé aktivity, které chceme realizovat, ale i cíle, kterých chceme dosáhnout. Měli jsme velikou radost, že se nám jako jedné z prvních středních škol v ČR podařilo tuto cennou akreditaci získat, takže až do roku 2027 se mohou naši žáci těšit na celou řadu mezinárodních příležitostí, od vzdělávací pobytů na partnerských zahraničních školách, po nabídky krátkodobých i dlouhodobých stáží a učitelé na možnosti dalšího vzdělávání v jazykové oblasti nebo v odborné sféře.

Ve školních letech 2021/22 a 2022/23 jsme se zaměřili na Španělsko, do Barcelony jsme poslali na dlouhodobobou stáž v délce 3 měsíců celkem 4 studenty  a 20 studentů na krátkodobou čtrnáctidenní stáž. A jaké byly ohlasy? " Hodili nás do vody a řekli: „Tak plav“. A přes jazykovou bariéru, počáteční strach a obavy jsme si stáž všichni užili, ať už pracovně, tak i společně s kamarády ve volném čase. Odvážíme si s sebou spoustu krásných vzpomínek, zážitků, ale také zkušeností, protože o tom Erasmus je. Na začátku možná ani nikoho nenapadlo, jak si toto krásné město zamilujeme s jeho krásnými památkami, katalánskou kulturou a přátelskými lidmi."

Dalšího zahraničního partnera jsme nalezli v Maďarsku. Je jím First Central European Benefit Association (1CEBA), který jako člen European Training and Education Network (ETEN) přijme 4 naše studenty na dlouhodobou a 10 studentů na krátkodobou mobilitu. Stáže se uskuteční v 2. pololetí školního roku 2023/24.