Mateřská škola Třebsko,okres Příbram
Čj. 50/2014
Školní řád
(zpracovaný v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhláškou MŠMT ČR č. 43/2006, kterou se mění vyhláška č.14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání)
- Základní údaje o provozu mateřské školy
- Zřizovatelem školy je: Obecní úřad Třebsko,Třebsko 4, 26242 Rožmitál pod Třemšínem
Kontakty: telefon: 318 618 147, 731587432,
e-mail: veselaskolkatrebsko@seznam.cz
- Provoz mateřské školy
- Provoz mateřské školy zajišťuje pedagogický a provozní personál včetně ŠJ.
- Mateřská škola je 2 třídní.
- Provoz MŠ je od 6:30 hodin do 16:00 hodin
- Provoz mateřské školy je přerušený v měsíci červenci a srpnu (§3 odst. 1 vyhláška 43/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání).
- Rozsah omezení nebo přerušení stanoví ředitelka mateřské školy po projednání se zřizovatelem.
- Ředitelka MŠ ve spolupráci se zřizovatelem zároveň projedná s ředitelkami jiných mateřských škol v obci možnosti a podmínky předškolního vzdělávání dětí mateřské školy v jiných mateřských školách po dobu omezení nebo přerušení provozu.
- Informaci o omezení nebo přerušení provozu mateřské školy zveřejní ředitelka školy na přístupném a viditelném místě ve škole nejméně dva měsíce předem, včetně přehledu mateřských škol, které mají průběžně v průběhu měsíce července a srpna otevřeno.
- V případě, že bude zákonný zástupce potřebovat zajistit místo v jiné mateřské škole, musí si písemně požádat ředitelku té mateřské školy, kam na dobu určitou bude v měsíci červenci nebo srpnu jeho dítě docházet, a to nejdéle do 31. 5.
- Provoz mateřské školy lze ze závažných důvodů (tzn. organizačních či technických příčin, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání) a po projednání se zřizovatelem omezit nebo přerušit provoz i v jiném období (než v červenci a srpnu). Informaci zveřejní ředitelka neprodleně.
Rodiče mohou své dítě do MŠ přivést nebo odvést v jakoukoliv jinou dobu v průběhu celého dne, avšak po předchozí domluvě s učitelkou na třídě. V případě změn provozních podmínek (absence zaměstnanců, mimořádně nízké počty přítomných dětí, mimořádné akce školy ap.) se třídy spojují a rodiče jsou včas informováni .
- Přijímací řízení do mateřské školy
- Ředitelka mateřské školy stanoví v dohodě se zřizovatelem místo, termín a dobu pro podání žádostí o přijetí dětí k předškolnímu vzdělávání pro následující školní rok a zveřejní je způsobem v místě obvyklým, tzn. prostřednictvím plakátů nebo na webových stránkách školy.
- Přijímány jsou děti ve věku zpravidla od tří do šesti let, při odkladu školní docházky do sedmi let, smyslově, tělesně a duševně zdravé.
- Při přijímání dětí je třeba dodržet podmínky stanovené zvláštním právním předpisem o řádném očkování dítěte ( § 50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů)
- K předškolnímu vzdělávání se přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky a to bezplatně.
- Ředitelka mateřské školy rozhoduje o přijetí dítěte do mateřské školy na základě předem stanovených kritérií, popřípadě stanoví zkušební pobytu dítěte, jehož délka nesmí přesáhnout 3 měsíce.
- O přijetí dítěte se zdravotním postižením rozhodne ředitelka na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení, popř. také registrujícího pediatra.
- Dítě může být přijato k předškolnímu vzdělávání i v průběhu školního roku.
- Evidence dítěte
- Při nástupu dítěte do MŠ předají rodiče třídní učitelce Evidenční list dítěte, ve kterém bude vyplněno: jméno a příjmení dítěte, rodné číslo, státní občanství a místo trvalého pobytu, jméno a příjmení zákonného zástupce a další osoby, pověřené vyzvedáváním dítěte, místo trvalého pobytu, adresa pro doručování písemností, telefonické spojení.
- Zdravotní stav dítěte a potvrzení o pravidelném očkování doplní dětský lékař před nástupem dítěte do mateřské školy, což je přílohou k Žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání.
- Rodiče nahlásí v mateřské škole každou změnu ve výše uvedených údajích (zejména místo trvalého pobytu a telefon).
- Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
- Předškolní vzdělávání zabezpečuje uspokojování přirozených potřeb dítěte
- Rozvoj osobnosti dítěte probíhá ve spolupráci rodiny a předškolního zařízení.
- Dítě má právo
- Aby mu byla společností poskytována ochrana (potřeba jídla, oblečení, místa k životu, lékařské pomoci, ochrany před lidmi a situacemi, které by je mohli fyzicky nebo psychicky zranit).
- Být respektováno jako jedinec ve společnosti (slušné zacházení, i když nemá pravdu; právo na přátelství, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny).
- Na emočně kladné prostředí a projevování lásky (právo žít s každým ze svých rodičů, pokud by mu to neuškodilo; právo mít někoho, kdo se ho zastane; právo být s lidmi, kteří ho mají rádi; právo na pozornost a vedení ze strany dospělých; právo dostávat i projevovat lásku, …).
- Být respektováno jako jedinec s možností rozvoje, kterým si chce potvrzovat svoji identitu (právo vyrůst v zdravého, tělesně i duševně; právo být veden k tomu, aby respektoval ostatní lidi bez ohledu na rasu, náboženství, apod.; právo rozvíjet všechny své schopnosti a nadání, právo hrát si; právo na soukromí, …).
- Být respektováno jako individualita, která si tvoří svůj vlastní život (právo ovlivňovat rozhodnutí, co se s ním stane; právo na chování přiměřené věku; právo být připravován na svobodu jednat a žít svým způsobem, …).
(vybráno z Úmluvy o právech dítěte)
- Práva a povinnosti pedagogů a zaměstnanců školy
- Pedagog přispívá svou činností k naplnění výše uvedených práv dítěte.
- Má právo na zdvořilé chování ze strany rodičů a důstojné prostředí, ve kterém vykonává svou práci.
- Rozhoduje o metodách a postupech pro naplnění výchovně vzdělávacích cílů školy.
- Učitel je povinen odpovídat zákonným zástupcům na jejich připomínky a dotazy přiměřeným
- a vhodným způsobem
- Učitelky odpovídají za děti od doby, kdy dítě převezmou od rodičů nebo jimi pověřených zástupců až do doby, kdy je opět rodičům nebo zástupcům předají. Předat dítě pověřené osobě lze jen na základě písemného pověření, vystaveného zákonným zástupcem dítěte. Předat dítěte pověřené osobě po ústní nebo telefonické žádosti rodičů není možné.
- Pravomoci ředitele
- Ředitelka mateřské školy může ukončit docházku dítěte do MŠ po předchozím písemném upozornění zákonného zástupce dítěte, jestliže:
- se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než 14 dní
- zákonný zástupce dítěte závažným způsobem opakovaně narušuje provoz MŠ a jednání k nápravě byla neúspěšná
- ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení
- dítě nezvládne adaptační program MŠ
- zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za předškolní vzdělávání (zákon 561/2004 Sb., školský zákon, § 35, odst. 1 d) nebo úplatu za školní stravování (§ 123) ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelkou jiný termín úhrady
- Zákonný zástupce dítěte má právo
- Na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dítěte.
- Vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí vzdělávání dítěte.
- Na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání dítěte.
- Zákonný zástupce je povinen
- Zajistit řádnou docházku dítěte do MŠ.
- Na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednávání otázek týkajících se vzdělávání dítěte.
- Informovat MŠ o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtíží dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání; na tentýž den nejpozději do 8:00 hodin; osobně nebo telefonicky.
- Dokládat důvody nepřítomnosti dítěte v případě dlouhodobé nemoci nebo virového onemocnění, které by ohrozilo zdravotní stav ostatních dětí.
- Oznamovat škole údaje vedené ve školní matrice podle § 28 odst. 2 a 3 a další údaje podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte, a také změny v těchto údajích.
- Předat osobně dítě učitelce, teprve potom může rodič opustit budovu MŠ.
●Předat i vyzvednou dítě musí zákonný zástupce ve stavu, aby neohrožoval dítě ani nikoho
z personálu.
- Režim mateřské školy:
- Od 6:30 do 7:30 hodin se děti postupně scházejí ve třídě berušek, potom přecházejí do patra,do třídy motýlků. Zákonný zástupce předává dítě učitelce osobně, teprve tehdy za dítě přebírá učitelka zodpovědnost.
- Do mateřské školy se přijímá zpravidla děti starší 3 let,v případě, že není kapacita školy naplněna,i děti mladší, pokud to nenaruší výchovnou práci a bezpečnost dětí (podmínkou je především dodržování osobní hygieny,dále pak určitý stupeň samostatnosti při jídle a oblékání nebo zvládnutí odloučení od rodiny
- Vzdělávací činnost probíhá v průběhu dne. Herní činnosti se průběžně střídají s řízenými, prožitkovými a pohybovými činnostmi v rámci vzdělávacích oblastí rozpracovaných podle Rámcového programu pro předškolní vzdělávání. Pobyt venku si děti užívají v dopoledních i odpoledních hodinách na zahradě mateřské školy, na procházkách po jejím okolí.
- V době odpoledního klidu je vymezen prostor k tvořivým aktivitám pro předškolní děti. Ostatní děti odpočívají, případně si vybírají klidové nerušivé hry na třídě.
- Odpolední tvořivé aktivity navazují na náměty a vzdělávací nabídku pedagoga v daném týdnu. V této době je dán prostor i aktivitám, které umožňují zákonnému zástupci prožít společně se svým dítětem příjemné odpoledne.
● Zástupce dítěte má proto právo do třídy vstoupit a dle domluvy s učitelkou určitou dobu
s dítětem ve třídě pobýt, případně se zapojit do vzdělávacího programu školy.
● Informace o připravovaných akcích v mateřské škole jsou vždy včas oznamovány na nástěnce !
MŠ se v 8:15 a ve 12:30 h. z bezpečnostních důvodů zamyká, prosím zvoňte!
- Bezpečnost dětí v MŠ
- Při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb mateřská škola přihlíží k základním fyziologickým potřebám dětí a vytváří podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů.
- V rámci školního vzdělávacího programu v rozpracovaných vzdělávacích oblastech poskytuje dětem mateřská škola nezbytné informace k zajištění jejich bezpečnosti a ochrany zdraví.
Všechny děti v mateřské škole jsou pojištěny proti úrazům a nehodám v době pobytu dítěte v mateřské škole a při akcích mateřskou školou organizovaných. K odškodnění úrazu dochází při prokázání přímého zavinění pedagogickým pracovníkem. Dojde - li k úrazu dítěte, poskytne učitelka první pomoc a podle závažnosti zajistí odborné lékařské vyšetření. Sepíše záznam o stavu a provedených opatřeních a poskytne rodičům podrobné informace.
- V době odpoledních tvořivých činností, pořádaných v interiéru i exteriéru mateřské školy za spoluúčasti zákonných zástupců dítěte, přebírá od předání dítěte učitelkou již za své dítě zodpovědnost zákonný zástupce, nebo jím pověřená osoba.
- V době odpoledních hravých činností dětí na školní zahradě mateřské školy se v rámci jejich bezpečnosti zákonný zástupce nezdržuje po vyzvednutí svého dítěte v prostorách školní zahrady.
- Při příznacích onemocnění dítěte v době pobytu v MŠ (teplota, zvracení, bolesti břicha) jsou zákonní zástupci telefonicky informováni a vyzváni k brzkému zajištění další zdravotní péče o dítě.
V celém objektu mateřské školy platí zákaz kouření.
Do prostor školy včetně školní zahrady není povolen vstup se psy.
- Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany dětí
- V průběhu vzdělávacích činností jsou děti vedeny k šetrnému zacházení s věcmi, hračkami vůči sobě i ostatním dětem tak, aby nedocházelo k ublížení na zdraví dětí nebo znehodnocování majetku mateřské školy.
- Děti jsou pedagogy a zaměstnanci školy vedeny k ochraně majetku školy.
V případě poškozování bude tato záležitost projednána s rodiči (zákonnými zástupci dítěte) a požadována oprava nebo náhrada škody v co nejkratším termínu.
- Konzultační hodiny
- Se svými dotazy, nápady k vylepšení programu aktivit pro děti, přáními i stížnostmi se může zákonný zástupce kdykoliv obrátit na ředitelku mateřské školy, v případě její nepřítomnosti na její zástupkyni, případně si domluvit konzultaci na určitý den.
- Platby v mateřské škole – úplata za předškolní vzdělávání a školní stravování
- Platby se hradí v hotovostí u vedoucí ŠJ M.Čapíkové a jdou do pokladny školy.
- Úplata za předškolní vzdělávání a stravování dětí v mateřské škole jsou platby, které jsou pro zákonné zástupce dětí povinné a jsou nedílnou součástí rozpočtu mateřské školy. Opakované neuhrazení těchto plateb v mateřské škole je považováno za závažné porušení provozu mateřské školy a v konečném důsledku může být důvodem pro ukončení docházky dítěte do mateřské školy. (zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, § 35, odst. 1 d).
- Organizace a rozsah školního stravování dětí a úplata za školní stravování se řídí zvláštním právním předpisem (vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování) a je rozepsána ve vnitřní směrnici o školním stravování a úplatě za školní stravování.
- Přihlašování a odhlašování obědů se provádí den předem nebo v daný den do 7:15 hod. osobně nebo telefonicky nebo formou SMS paní kuchařce.
- Neodhlášené obědy dětí s pozdějším příchodem do MŠ propadají.
- Příspěvek na provoz
- Ředitelka mateřské školy stanoví měsíční výši úplaty za předškolní vzdělávání na období školního roku a zveřejní ji na přístupném místě ve škole nejpozději do 30. června předcházejícího roku.
- V případě přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání v průběhu školního roku oznámí ředitelka MŠ stanovenou výši úplaty zákonnému zástupci při přijetí dítěte.
- Podrobnosti ohledně úplaty za předškolní vzdělávání zahrnuje vnitřní směrnice mateřské školy, která je umístěna na dostupném místě.
- Oblast prevence užívání návykových látek
- Všem osobám je v prostorách školy zakázáno užívat návykové látky, ve škole s nimi manipulovat. To neplatí pro případy, kdy osoba užívá návykové látky v rámci léčebného procesu, který jí byl stanoven zdravotnickým zařízením.
- Škola je povinna oznámit orgánu sociálně-právní ochrany dětí obecního úřadu obce s rozšířenou působností skutečnosti, které nasvědčují tomu, že dítě je týráno nebo zanedbáváno.
- Závěrečné ustanovení
Se školním řádem jsou rodiče seznamováni každoročně v září na třídních schůzce.
Školní řád je trvale k dispozici na hlavní nástěnce
- Seznámení se Školním řádem Mateřské školy Třebsko a jeho dodržování je závazné pro zákonné zástupce dítěte i zaměstnance školy.
Školní řád byl vydán dne 29.8.2012 s účinností od 1.9.2012 a ruší se jím Školní řád ze dne 1.9. 2007
Marie Čapíková
ředitelka mateřské školy