1. Úplnost a velikost školy
Základní škola v Leskovci je venkovskou málotřídkou, která poskytuje vzdělání žákům 1. – 5. ročníku. Je organizovaná jako trojtřídní škola, to znamená, že dvě třídy tvoří vždy dva spojené ročníky a jednu třídu samostatný ročník. Maximální kapacita školy je 70 žáků. Skutečný stav se v posledních letech pohybuje kolem 38 – 40 dětí s průměrem 12 – 13 žáků na třídu.
Součástí školy je mateřská škola ( od r. 2003 – po vstupu do právní subjektivity ), která je tvořena jednou třídou ( kapacita 26 dětí ), dále školní družina ( jedno oddělení, které se naplňuje do počtu 30 dětí ) a školní jídelna.
2. Vybavení školy (materiální, prostorové, technické, hygienické)
Naše škola se nachází ve střední části obce, která je 7 km vzdálená od Vsetína.Nedaleko školy zastavují všechny linky ČSAD a blízko je i k vlakovému nádraží (cca 10 minut chůze). Asi ¼ z celkového počtu žáků dojíždí z okolních vesnic.
Škola je dvoupatrová budova s přístavbou z r. 1995. V roce 2013 prošla školní budova rozsáhlou rekonstrukcí. V přízemní části budovy naší školy máme menší školní jídelnu. Děti stolují v klidu a v příjemném prostředí. V přízemí je také, školní kuchyň s přilehlými prostorami, kancelář účetní, mateřská škola a šatny.
V patře školy se nachází ředitelna, kabinety, učebny, tělocvična, knihovna a sociální zařízení s odpovídajícím hygienickým vybavením.
Třídy mají dostatečně velkou plochu a vysoké stropy. Učebny jsou mimo jiné vybaveny příslušným nábytkem, výškově stavitelnými lavicemi a židlemi, příruční knihovničkou a hracími koutky.
Všechny třídy jsou vybaveny 1 - 2 počítači s připojením na internet, jedna z učeben slouží jako počítačová učebna, vybavení obsahuje interaktivní tabuli, 5 počítačových stanic.. V další třídě je vybavení přizpůsobeno činnostem školní družiny (hry, hračky, pracovní materiál a podobně). Školní družina nemá svoji speciální místnost.
Chodby školy děti o přestávkách využívají ke hrám, nenáročným pohybovým činnostem i relaxaci.
K výuce tělesné výchovy, k pohybovým aktivitám, dramatické výchově, pohybovým didaktickým hrám, divadelním představením a společným besídkám využíváme prostory tělocvičny. Je přiměřeně velká a dostatečně vybavena tělocvičným nářadím a náčiním.
Škola má kabinet s pomůckami pro výchovně vzdělávací činnosti, kabinet pro tvořivé, výtvarné a pracovní činnosti.
Knihovnu navštěvují žáci k půjčování knih, vyhledávání potřebných informací v encyklopediích a sledování videa.
Z dalších technických zařízení je škola vybavena kopírkou, učitelskými PC, laserovou a barevnou inkoustovou tiskárnou, skenerem, digitálním fotoaparátem, televizí a videem, CD přehrávači, diaprojektorem a zpětným projektorem. Vybavení technickými, audiovizuálními a učebními pomůckami je dostatečné a je neustále doplňováno a modernizováno.
Prostorové a hygienické podmínky tříd i ostatních školních místností a zařízení odpovídají platným předpisům. Samozřejmě dbáme také na příjemné estetické působení všech prostor školy. Z velké části se na vzhledu tříd a chodeb podílejí žáci pod vedením učitelů.
Naše škola má vlastní dvůr, školní zahradu a hřiště s umělým povrchem Od jara do podzimu tato místa využíváme ke sportování, relaxaci i výuce.. Děti si zde mohou hrát a sportovat i o přestávkách a po vyučování. Školní záhonky slouží k pěstování zeleniny a květin. Celý areál je oplocen a od silnice oddělen hustým živým plotem.
Pokud je to možné, využíváme k výuce v co největší míře pěkné přírodní prostředí v okolí naší školy. Od školního roku 2015/2016 se škola zapojila do projektu "Ekoškola".
3. Charakteristika žáků a možnosti trávení volného času
Ve třech třídách vyučujeme žáky 1. až 5. ročníku. Ve třídě bývá průměrně cca 15 žáků. Nižší počet dětí a společnost dětí dvou ročníků napomáhá k vytváření „rodinného“ prostředí třídy, umožňuje i lepší individuální působení učitele na žáka a vytváří dobrý předpoklad i pro skupinovou práci dětí. Všechny děti se navzájem znají, starší a zkušenější pomáhají mladším.
Na škole působí speciální pedagog, který se zvlášť věnuje integrovaným žáků se SPU.
Ostatním dětem, kteří vyžadují zvýšenou individuální péči se třídní učitelé věnují ve chvílích doučování, které jsou podle potřeby zařazovány do rozvrhu dítěte.
V oblasti prevence sociálně patologických jevů máme vytvořen minimální preventivní program. S tím souvisí i snaha školy rozšiřovat dětem nabídku pro trávení volného času. Denně mohou žáci i po vyučování využívat školní hřiště, navštěvovat nepovinné předměty a zájmové kroužky – pohybové hry, náboženství, keramiku, zdravotní kroužek.
Pravidelně se účastníme nejrůznějších soutěží (výtvarné, sportovní, recitační), pořádáme akce pro veřejnost (Den maminek, Pohádkový den, Den dětí), výlety, vycházky do přírody v každém ročním období. Tradičně navštěvujeme divadelní představení ve Zlíně, tvoříme ve výtvarné dílně Pastelka ve vsetínském muzeu, kde děti pracují přímo ve výstavních prostorách zámecké galerie. Zapojujeme se do celostátních projektů – Zdravé zuby, Školní mléko, Výchova k zodpovědnému vztahu ke zvířatům.
Žáci mají možnost vyjádřit se k dění ve škole buď přímo při diskusních chvilkách v kruhu třídy nebo prostřednictvím schránky důvěry.
4. Spolupráce s rodiči a jinými subjekty
Hlavním partnerem pro školu je její zřizovatel, tj. Obec Leskovec, se kterým škola projednává provozní záležitosti a koncepci dalšího rozvoje.
Od září roku 2005 je při naší škole zřízena školská rada, která má tři členy. Zástupce rodičů, pedagogického sboru a zastupitelstva obce. Rodiče mají možnost prostřednictvím školské rady vyjádřit své připomínky, požadavky, názory, případně stížnosti.
Spolupráce s rodiči probíhá prostřednictvím třídních schůzek, konzultací, formou schůzky s třídním učitelem, telefonickým či písemným sdělením. Rodiče se mohou o dění školy informovat také na webových stránkách školy, popřípadě ve Zpravodaji obce Leskovec. Rodiče nových dětí se s děním školy seznamují u příležitosti zápisu žáků do prvního ročníku a vítání prvňáčků. Škola pořádá pro rodiče i pravidelné kulturní programy (Den maminek, Den dětí, Odpoledne s pohádkami).
Mimo rodičovskou veřejnost naše škola spolupracuje s odbornými institucemi jako je Pedagogicko-psychologická poradna Valašské Meziříčí , pracoviště Vsetín. Na základě vyšetření dětí v PPP jsou pak děti individuálně vzdělávány, případně pravidelně navštěvují ambulantní nápravnou péči ve škole.
Škola spolupracuje i s dalšími školami v okrese, organizacemi a firmami v Leskovci , ve Vsetíně a Ústí u Vsetína.
Patří mezi ně zejména Mateřská škola v Ústí, místní spolky ( Červený kříž, hasiči, myslivecké sdružení ), firma Kovar, ZŠ Janová, ZŠ Valašská Polanka, ZŠ Pozděchov, ZŠ Vsetín – Sychrov, regionální muzeum ve Vsetíně, Alcedo Vsetín, kynologický klub Ratiboř, Plavecká škola Vsetín, Policie ČR, Českobratrská církev evangelická.
5. Spolupráce s mateřskou školou
Tím, že mateřská škola je součástí základní školy, že obě součásti sídlí v jedné budově, jsou vztahy základní i mateřské školy velmi úzké a bezprostřední. Vzájemná spolupráce se shrnout do tří oblastí :
- oblast spontánních aktivit : každodenní setkávání dětí MŠ a žáků ZŠ o přestávkách, při pobytu venku, ve školní družině apod., děti se znají navzájem, stejně tak znají personál a prostředí školy.
- oblast organizovaných aktivit : patří sem společné programy organizované pro školu jako celek, případně organizované jednou součástí pro druhou ( např. předplavecký výcvik, divadelní představení, příprava programů pro rodiče a veřejnost, návštěvy předškoláků v ZŠ, vystoupení žáků ZŠ pro děti MŠ … ).
- oblast odborná : jedná se především o vzájemnou spolupráci a komunikaci mezi učiteli základní školy a mateřské školy navzájem
6. Dlouhodobé projekty – tradiční školní projekty
Vzhledem k tomu, že k základním rysům a cílům naší školy patří
zaměření na rozvoj zdravého způsobu života
rozvíjení přirozených vztahů dětí k přírodě
rozvíjení a vytváření dovedností žáků v oblasti mezilidských vztahů
rozvíjení estetického cítění a kulturního projevu dětí
měl by náš hlavní dlouhodobý projekt spočívat v praktických činnostech a prezentaci dovedností v této oblasti.
Prozatím se naše škola zapojila do následujících projektů – EU peníze školám, Zdravé zuby, Školní mléko, BESIP, Výchova k zodpovědnému vztahu ke zvířatům a aktivit, které se týkají předplaveckého výcviku dětí MŠ a ZŠ. Nově jsou to projekty "Ekoškola" , "Zdravá školní jídelna" a projekt "Šance pro děti se SPV". Každoročně naši žáci přispívají na dobročinné účely v rámci sbírek organizovaných společnostmi Sidus, Chrpa.